Mýty a fakta
Začnu asi nejvíce diskutovaným MMA monomerem používaným zejména v asijských studiích. Traduje se, že je to materiál způsobující rakovinu a vrozené vady. Omyl! Je to materiál, který se běžně využívá v lékařství při výrobě např. zubních implantátů, výrobě kontaktních čoček, nebo jako kostní cement při zlomeninách. Ale! Tento materiál není profesionální a není vhodné ho používat v nehtové modeláži. Proč? Protože má špatnou přilnavost, to znamená, že narozdíl od profi materiálu, kdy je třeba pouze “zmatnit” přírodní nehet, je v tomto případě nutné nehtovou ploténku zbrousit agresivněji, tudíž odstranit horní vrstvu nehtu. Další problém je, že narozdíl od profesionálního akrylu, který je snadno rozpustitelný v acetonu, MMA monomer nelze v podstatě sundat jinak, než opětným agresivním pilováním a nebo strhnutím, což způsobuje poškození nehtové ploténky a tímto postupem dochází i po velmi dlouhé době, kdy se zdají nehty v pořádku, k alergiím, zánětům, ale také např. k poškození celého nehtu. MMA monomer je tuhý, nepružný, takže při nějaké nehodě nebo nárazu se velmi často stává, že sice vydrží, ale může Vám prasknout přírodní nehet pod ním, a pak je průšvih na světe. A proč je tak oblíbený? Protože tento materiál nehtová studia vyjde o 75% levněji než ten profesionální. Zákazníci by neměli při jakékoliv službě v nehtové oblasti pociťovat bolest. Při používání tohoto materiálu tomu je ale většinou naopak.
Často diskutované jsou také klasické laky na nehty. Některé jsou prý nebezpečné pro děti. Další omyl. Kosmetické přípravky, včetně těch na nehty, jsou nesledovanější a nejstudovanější, co se týče kvality, na světe. Všechny jsou bezpečné. Toluen je bezpečný při koncentraci až do 50%, v EU je to regulováno na 25%. Ftaláty se v nehtové kosmetice nepoužívají. Formaldehyd je v kosmetice obsažen v 0,001 % (stejné množství, které je běžně v lidském těle nebo dechu, vytváří přirozené látky a proteiny). Neexistuje nic jako “3-free” a více. Jde pouze o marketing.
Vegan výrobky? Nesouvisí s bezpečností, spíše s životním stylem. Neobsahují barvivo karmín (z hmyzu) a jíly z živočišného tuku. Jako zahušťovadlo jsou použity jíly z tuku rostlinného.
Odlakovač s acetonem nebo bezacetonový? Za mě s acetonem, i když ten už jen tak asi někde nekoupíte. A přitom je šetrnější k nehtu než jeho náhražky, protože se rychle odpařuje a neproniká do hloubky nehtu. Kosmetický průmysl je založený na “marketingu strachu”. Jakmile se na obalu objeví kouzelné “neobsahuje to nebo tamto”, vždy je tato složka nahrazena spíše něčím, co je horší, než právě to nebo tamto. Aceton nezpůsobuje vysušování nehtu. Ani voda.. Neexistuje pojem suchý nehet. V nehtové ploténce je 15% vlhkosti, pokud naneseme jakýkoliv materiál, vlhkost se zvýší až o 10%. Pokud materiál odstraníme, vlhkost se sníží a mohou se objevit bílé zbarvení, které ale většinou do 30 minut zmizí.
UV a LED lampy. Jsou škodlivé? Nejsou. Jsou 3x bezpečnější než přímé slunce a min. 11x bezpečnější než dopolední nebo odpolední slunce. Nejškodlivější UV vlny jsou odfiltrovány (UV-B a UV-C), zůstává jen UV-A, a to méně než 40%. Kůže se nikdy nespálí ani neopálí. Nehtová ploténka je také účinný blokátor UV záření s SPF 40. UV lampy na nehty jsou, dle prokázaných studií, bezpečnější než UV záření používané např. při léčbě psoriózy (lupénky). Jen pozor, pokud používáte léky, které zvyšují citlivost na UV záření.
Zdroj: Tváří v tvář s Dougen Schoonem